Çerez Örnek

PROF. DR. NECDET BUDAK


Prof. Dr. Necdet BUDAK
18.10.2017 - .............

Necdet Budak, 1964 yılında Edirne’de doğdu.

1986 yılında mezun olduğu Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak göreve başladı.

1988 yılında yine aynı fakültede tohumluk üretimi konusunda yüksek lisansını tamamladı.

1990-1994 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nden kazandığı burs ile Nebraska Üniversitesi’nde Agronomy bölümünde, Bitki Islahı ve Genetiği konusunda doktora derecesini aldı.

1997 yılında Hollanda hükümeti bursu ile Hollanda’da Tohum Bilimi ve Teknolojisi konusunda çalıştı.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde Profesör unvanını alan Budak, tarım konusunda gerek uluslararası düzeyde, gerekse yurt içinde araştırma makalesi, proje ve kitaptan oluşan toplam 80 adet çalışma yayımladı.

2002 yılında Edirne’den milletvekili seçildi. 22. dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisinde, Avrupa Birliği Kurultayı, Avrupa Birliği Karma Parlamento, Karadeniz Ekonomik İşbirliği, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu ile Tarım ve Köy İşleri Komisyonu üyeliği görevlerinde bulundu.

2007 yılında tekrar Milletvekili seçilen Budak 23. dönemde Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi olarak görev yaptı.

2012-2017 yılında TEPAV’da çalışmaya başlayan Budak,  TEPAV-Gıda ve Tarım Politikaları Araştırma Enstitüsü direktörü olarak görev yaptı.

2017 yılında, bir yıl süre ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Danışmanlığı görevini yapan Budak, 18 Ekim 2017 tarihinde Ege Üniversitesi Rektörü olarak atandı.

4 yıl boyunca başarıyla icra ettiği görevine Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının önerisi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın takdir ve tensipleriyle 20.11.2021 tarihinde tekrar atanan Budak, Ege Üniversitesi Rektörü olarak görevini sürdürmektedir.

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ